You are currently viewing WiFi extendery a repeatery patria do koša

WiFi extendery a repeatery patria do koša

Trápi vás slabý signál WIFI? Repeatrom (opakovačom signálu) sa radšej vyhnite!


Slabý a vypadávajúci wifi signál?

V dnešnej dobe moderných technológii, kedy si azda nikto z nás nedokáže predstaviť život bez internetu, môže nedostatočný alebo vypadávajúci bezdrôtový internet pôsobiť mimoriadne frustrujúco.

Mnohí z vás pre nápravu siahnu práve po wifi extenderoch

Poznáte to, internet v blízkosti wifi routra pôsobí stabilne, prejdete do vedľajšej miestnosi a signál sa vytratí. Jedného dňa stratíte trpezlivosť a tak sa rozhodnete s týmto problémom raz a navždy skoncovať. Zájdete do najbližšieho elektrodomu v ktorom vyhľadáte zamestanca, ktorý sám za vami dobehne až keď sa nachádzate v oddelení bielej techniky, alebo ak stojíte pri najdrahšom televízore z celého výkladu. Zamestnancovi elektrodomu opíšete svoj problém a on vás nasmeruje k opakovačom wifi signálu. Kúpite si opakovač signálu, ktorý po prečítaní krátkeho návodu zapojíte do elektrickej zásuvky, následne zobieriete do ruky telefón na ktorom signál wifi siete vystrelí na maximum, spokojne do prehliadača zadáte prvú webovú stránku, ktorá vám napadne a zázrak sa nekoná. Internet vám aj napriek plnému signálu vypadáva, rýchlosť sťahovania je žalostne pomalá a po treťom „prebliku“ elektriky sa repeater resetne späť do továrenských nastavení…

Wifi repeater nie je žiadny technologický zázrak

Bežné opakovače wifi signálu obsahujú len jedno 2,4GHz rádio, pri drahších variantách sa môžme stretnúť aj s 5GHz technológiu. Opakovač signálu, ktorý zahŕňa obidve frekvenčné pásma sa nazýva dual-band repeater. Opakovače wifi signálu funguje tak, že signál z wifi routra týmto 2,4GHz rádiom príjmu a rovnakým rádiom ho pošlú ďalej. Dual-band repeatry môžu na vysielanie signálu využívajú aj druhú (5GHz) frekvenciu. Dôvodov vďaka ktorým opakovač signálu nedokáže poskytnúť vlastnosti, ktoré od neho očakávame je viacero:

  1. pôvodný signál musí repeater jedným rádiom prijať, spracovať a následne tým istým rádiom odoslať ďalej, čím sa predlžuje trasa, ktorou prechádzajú pakety
  2. zosilnením nekvalitného signálu vznikne síce silný signál ale stále rovnako nekvalitný
  3. repeater je na jednu wifi sieť pripojený a ďalšiu sieť vytvára, čím sa vzájomne ruší
  4. pôvodná bezdrôtová sieť spolu so zosilnenou sieťou nedokážu fungovať koordinovane
  5. opakovač signálu ponúka minimálne možnosti konfigurácie

Ako správne dosiahnuť silný a stabilný signál v celom objekte?

Zariadenie, ktoré tento problém rieši sa nazýva access point (prístupový bod). Access point je zariadenie, ktoré navyše od extenderu obsahuje ethernetový port. Ethernetový port slúži pre dátovú komunikáciu. Nevýhoda access pointu je nutná prítomnosť dátového kábla, na druhú stranu sa vám prvotne vyššia investícia vráti vo forme rýchleho a stabilného pripojenia.

Pre ktorý access point sa rozhnodnúť?

U nás pracujeme výhradne so zariadeniami značky Mikrotik. Tieto zariadenia ponúkajú skvelý pomer cena / výkon. Možnosti ich konfigurácie sú takmer neobmedzené a napájanie prebieha cez dátový kábel. Tento spôsob napájanie sa nazýva PoE. Pre náročnejších zákazníkov, ktorí potrebujú pokryť väčší priestor ponúka výrobca Mikrotik CAPsMAN – centrálny wifi kontrolér.

Aké sú funkcie CAPsMAN-a?

Wifi kontrolér CAPsMAN umožňuje spravovať všetky access pointy z jedného miesta. Podporuje centrálnu správu hesiel, možnosť segmentácie sietí – oddelenie verejne siete od privátnej, funkciu wifi roamingu – inteligentného prepínania mobilných zariadení podľa intenzity signálu medzi viacerými prístupovými bodmi, tiež pomáha udržiavať softvér (RouterOS) v access pointoch vyaktualizovaný a mnoho ďalšieho.